Exposure 2022 Winners featuring Ruby Lilley, 1sty Place Vert (photo: Ken Hada) Kihana Ogawa, 1st Place Bowl (Photo: Olga Aguilar) Margielyn Didal, 1st Place, Street (Photo: Shelton Hsu)

Ruby Lilley, 1sty Place Vert (photo: Ken Hada)
Kihana Ogawa, 1st Place Bowl (Photo: Olga Aguilar)
Margielyn Didal, 1st Place, Street (Photo: Shelton Hsu)

Exposure 2022 was full of stoke and surprises!

204 entries from all over the world — including China, Switzerland, Hungary, Scotland, and Italy — competed for cash and prizes at Encinitas Community Park (“Poods”) on Oct. 22 and 23.

Check out our recaps of the stoke-packed weekend on YouTube now! Bonus points if you catch a glimpse of Margielyn Didal’s late heel flip down the 6 stair or special guests Tony Hawk and Christian Hosoi hyping up the riders at Poods!

Thank you everyone who helped make this happen!

 

 

 

WOODWARD STREET PURA VIDA VERT EXPOSURE BOWL
Street Intermediate Finals

1st: Kylie Frank

2nd: Jessica Perlmutter

3rd: Vilja Lundmark

4th: Jaelyn Sedeno

5th: Jessie Darnall

6th: Yerin Ko

 

Street Advanced Finals

1st: Secret Lynn

2nd: Aoi Fukuda

3rd: Leyou Zeng

4th: Jessica Perlmutter

5th: Smile Lv

6th: Courtney Akita

 

Street Open-Pro Finals

1st: Margielyn Arda Didal, $6,000

2nd: Wenhui Zeng aka ZOE, $3,000

3rd: Ricci Tres, $2,000

4th: Paige Heyn, $1,300

5th: Annie Guglia, $1,200

6th: Christiana Means, $1,100

7th: Junyi Lan, $1,000

8th: Aoi Fukuda, $700

 

Street Best Trick

Wenhui Zeng (Zoe), $1,500

Vert Intermediate Finals

1st: Juno Matsuoka

2nd: Michelle Yoon

3rd: Cona Suganami

4th: Joey Yarbrough

5th: Samantha Tieg Livaditis

6th: Katelyn West

7th: Phoenix Dickinson

8th: Nina Ye

 

Vert Open-Pro Finals

1st: Ruby Lilley, $6,000

2nd: Bryce Wettstein, $3,000

3rd: Yujuan Li, $2,000

4th: Arianna Carmona, $1,300

5th: Grace Marhoefer, $1,200

6th: Kihana Ogawa, $1,100

 

Vert Highest Frontside Air

Juno Matsuoka, $1,000

 

Vert Highest Backside Air

Kihana Ogawa, $1,000

 

Vert Best Trick

Juno Matsuoka, $1,500

 

Bowl Intermediate Finals

1st: Mazel Alegado

2nd: Kate Kuno

3rd: Alicemay Abagian

4th: Joey Yarbrough

5th: Mei Nakano

 

Bowl Advanced Finals

1st: Juno Matsuoka

2nd: Nico Suganami

3rd: Aoi Fukuda

4th: Katelyn West

5th: Maya Kenny

 

Bowl Golden 30 and Up Finals

1st: Deise Reis

2nd: Jessie Frietze-Armenta

3rd: Kim Peterson

4th: Cheryl Milstien

5th: Lauren Callahan

6th: Jean Rusen

7th: Katy Belton

8th: Nanou Flashes

 

Bowl Open-Pro Finals

1st: Kihana Ogawa, $6,000

2nd: Yuzuki Mizote, $3,000

3rd: Ruby Lilley, $2,000

4th: Bryce Wettstein, $1,300

5th: Lilly Erickson, $1,200

6th: Aaliyah Wilson, $1,100

7th: Cona Suganami, $1,000

8th: Lola Tambling, $700

 

Bowl Longest Frontside Grind

Cona Suganami, $1,000

Bowl Longest Backside Grind

Harlow Johnsey, $1,000

Bowl Longest Slide

Jordan Santana, $1,000

Elsewhere in the news, the Coast News Group, Inland Edition shared a write up on Exposure X this week, with the focus on our Women’s empowerment initiatives, quotes from some of our favorite participants, and discussion on our beneficiary, The Community Resource Center and Carol’s House.

Maybe your favorite local skater is quoted? Only on way to find out: Head on over to The Coast News to see what they had to say!Exposure X Women's Skate Video Supports CRC

“The show that has skaters talking” was talking about Exposure X this week, and we are grateful for their help in getting the word out!

Thank you, Chris, Jeron, Justin, and Steezus!

Check out “Nine Club EXPERIENCE LIVE” episode 167 beginning at 00:16:12, and GET THOSE CLIPS IN. WE have one more week before the deadline- all entries are due by midnight (11:59pm) on October 8m, 2021!

Need more information on this year’s video contest and Live Premiere Event? Find it here!

We can’t contain our excitement about skateboarding making its debut at the Olympics this week in Tokyo! So many of these womxn are Exposure Skate competitors, and we are so proud!

BEST CREW

CREW NAME

Hometown

  1. Shake Your Board

Warsaw, Poland

  1. Autonomy Skateboards

Earth

  1. Botu Crew

  1. Las ChicAZ

Phoenix

  1. True Blue Crew

Sunshine Coast, Queensland, Australia

  1. Skate Like a Girl Seattle/SF Bay Crew

Seattle

  1. Bugs

Seattle, WA

  1. The Homis

Glendale, California, USA

  1. SkateBirds

Dublin, Ireland

  1. Seto Crew

  1. Cove Crew

Carlsbad

  1. Tempo

San Francisco, CA

  1. Shredded Sisters

Long Beach, California

  1. Pants Crew

Ypsilanti, Michigan

  1. Triple YUKO

Japan

  1. Terol.Cardas Crew

Barcelona (Spain)

  1. Crew of 2

Bay Area, Californai

  1. Les hundred points

Grenoble , France

  1. Maité Crew

Curitiba, Brazil

BEST VIDEO PART STREET 14 & UNDER
SKATER NAME
Hometown
  1. Aoi Uemura
Japan
  1. Momiji Nishiya
 Japan
  1. Chloe Covell
Gold Coast, Australia
  1. Seto Kitano
Japan
  1. Mia Lovell
Phoenix, AZ
  1. Roxana Howlett
Exeter. UK
  1. sloane carey
San Rafael, California
  1. Briel Weingartner
Hawthorne
  1. Jaelyn Sedeno
Oxnard, California
  1. Ciel Azul Carilo
Long beach
  1. Shiloh Catori
Sarasota
  1. NYIMAS BUNGA CINTA
Jakarta, Indonesia
  1. Moka Kashimura
My town JAPAN
  1. Sophia B DeLuca
Oceanside, California
  1. Daniela Terol Méndez
Barcelona (Spain)
  1. Emma Litwiller
Breckenridge, Colorado
  1. Ivet Terol
Barcelona, Spain
  1. Elle Warne
Salt Lake City
  1. Jamie Schackman
San Marcos, California
  1. Addison Richardson
Henderson
  1. Mollie Ceballos
Miami, FL, USA
BEST VIDEO PART STREET 15-29
SKATER NAME
Hometown
  1. Nanaka Fujisawa
Sagamihara Japan
  1.  Margielyn Arda Didal
Cebu City, Philippines
  1. funa nakayama
japan toyama
  1. Amanda Castillo
Santa Maria, CA
  1. Charlotte Hym
PARIS
  1. Annie Guglia
Montreal
  1. liv lovelace
Sydney Australia
  1. Anna-Claire Davidson
Lafayette, Louisiana
  1. Clara solar
Miami Florida
  1. Courtney Akita
  1. Aoi Ishimaru
Osakasayamashi/Osakahu/Japan
  1. Aimee Massie
Sydney, Australia
  1. Catherine Marquis
Stuttgart, Germany
  1. Maddie Hazlett
Ellicott City, Maryland, USA
  1. Tanya Zaira Rosado Alcivar
Guayaquil- Ecuador
  1. Bailey Bowe
Lake Elsinore, California
  1. Vanessa Rodrigues
  1. Dalia Lundquist
Glendale, California, USA
  1. Kara Browder
Ypsilanti, Michigan
BEST VIDEO PART STREET 30+
SKATER NAME
Hometown
  1. Celina Meehan
Landing, NJ
  1. Kristin M Ebeling
Seattle
  1. Lucy Adams
Horsham
  1. Nicole Hawkins
Fonda, NY
  1. Andrea Bethke
Trenton, NJ
  1. Alex White
Santa Cruz CA
  1. Cecely Todacheenie
Gallup, New Mexico, USA
  1. Héloïse Wathelet
Liège, Belgium
  1. Paula Mecu Videla
Argentina
  1. Rosa Navarro
Spring Valley
  1. Chryssie Banfell
Los Angeles, CA
  1. Karina Arellano Galicia
Puerto Vallarta Jalisco México
  1. Nicole Noller
Denver, CO
  1. cecilia olmedo
Barcelona, Spain
  1. Sharon reed
Houston Texas
BEST PART TRANSITION 14 & UNDER
SKATER NAME
HOMETOWN
  1. Yurin Fuji
Japan
  1. Ruby Trew
Curl Curl, Sydney ,Australia
  1. Ruby Lilley
Vista
  1. Lilly Stoephasius
Berlin, Germany
  1. LOLA TAMBLING
SALTASH, CORNWALL, UK
  1. Yuzuki Mizote
Japan
  1. Madeleine Larcheron
Labenne, France
  1. Reese Nelson
Canada/SoCal
  1. Cona Suganami
United state
  1. CARLIN MAKIBBIN
OCEAN CITY, MARYLAND
  1. Harlow Johnsey
Satellite Beach, Florida
  1. MIKASA SUGETA
Tokyo Japan
  1. Miriam Nelson
Nottingham, UK
  1. Maitê Demantova
Curitiba, Brazil
  1. NYIMAS BUNGA CINTA
Jakarta, Indonesia
  1. Violet Boulter
  1. Hedda Hjertberg
Stockholm, Sweden
  1. NISA SUGETA
Tokyo Japan
  1. Sofia Godoy
  1. Isla Lille bower
Newcastle nsw Australian
  1. Luna Mizote
Miyazaki, Japan
  1. Summer Wettstein
  1. Seto Kitano
  1. Daniela Terol Méndez
Barcelona (Spain)
  1. Savannah Irvin
Mesa, Az
  1. Seri Kashimura
My town JAPAN
  1. Joey Yarbrough
Vista, Ca.
  1. Olive Newman
St Ives, Cornwall, England
  1. Elle Warne
Salt Lake City
  1. Emma Litwiller
Breckenridge, Colorado
  1. Elsa Vormala
Espoo, Finland
  1. Kairi Stanbrook
Hull, MA
  1. Addison Richardson
Henderson
  1. Erina Takatsuki
Tokyo Japan
  1. Victoria Schackman
BEST VIDEO PART TRANSITION 15-29
Name
Hometown
  1. Bryce Ava Wettstein
Encinitas
  1. Jordyn Barratt
Oceanside, California
  1. Lara Botto
Los Altos
  1. Mami Tezuka
Shiga, Japan
  1. Lady Meek
Golden, Colorado
  1. Marine Montesinos
Grenoble , France
  1. Kasci Woolf
Martinez, CA
  1. Nicole Hause
Stillwater, MN
  1. Catherine Marquis
Stuttgart, Germany
  1. Rachelle Tomlinson
Great Falls, Montana
  1. Veronica Jane
Seattle, WA USA
  1. Ai Ishihara
Aioi/Hyogo/Japan
  1. Caroline Duerr
Brielle, New Jersey
  1. Tisa Chan
NEED PAPERWORK
  1. Alisa Fessl
Innsbruck
  1. Roxana Botu
Bucharest, Romania
  1. Shanae Collins
Melbourne, Australia
  1. Michelle S Yoon
Buena Park
  1. Ashley O’Gorman
Pawling, New York
  1. Jordan Santana
Houston, Texas, U. S. A.
  1. Kate Dillon
Long Beach, California
  1. Kristina Scott
Portland
  1. Anna-Claire Davidson
Lafayette, Louisiana
BEST VIDEO PART TRANSITION 30+
  1. Karen Jonz
São Paulo
  1. Elyse Clouthier
Oconomowoc, Wisconsin
  1. Tracie Garocochea
Santa Monica, California
  1. Tuli Lam
Santa Monica, CA
  1. Laura Girvan
  1. Nicole Noller
Denver, CO
  1. Michelle Barnett
Laguna Niguel
  1. Deise Daiane Wiedemann dos Reis
Campo Bom, Brazil
  1. Mecu Videla
Argentina
  1. Jessie Frietze-Armenta
Carlsbad
  1. Katy Belton
Richmond, California
  1. Lauren Callahan
Somerville, MA
  1. Cheryl Milstien
West LA
  1. Sharon reed
Houston Texas
  1. Samantha Marina
Trail, BC
BEST TRICK TRANSITION
NAME
HOMETOWN
  1. Nicole Hause
Stillwater, MN
  1. Jordan Santana
Houston, Texas, U. S. A.
  1. Dora Varella Gallacci Pereira
São Paulo, Brazil
  1. Yurin Fujii
My town , Shonan Japan
  1. Kasci Woolf
Martinez, CA
  1. Bryce Ava Wettstein
Encinitas
  1. Ruby Trew
Curl Curl, Sydney ,Australia
  1. Ruby Lilley
Vista
  1. Mami Tezuka
Shiga, Japan
  1. Reese Nelson
Canada/SoCal
  1. Veronica Jane
Seattle, WA USA
  1. Amanda Castillo
Santa Maria, CA
  1. Catherine Marquis
Stuttgart, Germany
  1. MIKASA SUGETA
Tokyo Japan
  1. Tracie Garocochea
Santa Monica, California
  1. Ashley O’Gorman
Pawling, New York
  1. NYIMAS BUNGA CINTA
Jakarta, Indonesia
  1. Emma Litwiller
Breckenridge, Colorado
  1. Ai Ishihara
Aioi/Hyogo/Japan
  1. Maitê Demantova
Curitiba, Brazil
  1. Rachelle Tomlinson
Great Falls, Montana
  1. Olive Newman
St Ives, Cornwall, England
  1. Samantha Marina
Trail, BC
BEST TRICK STREET
NAME
  1. Aoi Uemura
  1. Aimee Massie
  1. Celina Meehan
  1. Chloe Covell
  1. Amanda Castillo
  1. Annie Guglia
  1. Momiji Nishiya
  1. Aoi Ishimaru
  1. Catherine Marquis
  1. Julia Brueckler
  1. Mia Lovell
  1. Tanya Rosado
  1. Maddie Hazlett
  1. Shiloh Catori
  1. Jaelyn Sedeno
  1. Katherine Stinson
  1. Emma Litwiller
SKATE RISING AWARD
SKATER NAME
Hometown
  1. Paula Mecu Videla
Argentina
  1. Valeria Kechichian
Mallorca, Spain
  1. Veronica Jane
Seattle, WA USA
Thank you all so much for doing amazing work in your community. This division was very hard to judge but we would like to acknowledge all participants in no particular order: Kaily Blackburn, Hunter Long, Isabelle Faris, Kristin Ebeling/SLAG, Kara Browder, Mariah Bracamonte, Red Latam Skate Fem – Ivonne Navas Dominguez, Victoria Schackman. Serena Pipes, Eli Williams, Caroline Duerr and Allie Frank, Leigh Fenton, Indigo Rose Scales, Denise Grimes, Reese Nelson, Samantha Gibbons, Karina Arellano Galicia, Delia Thorpe, Hunter Long, Janaki Anand, Angela Strong, Bryce Wettstein, Cameron Garman, Addison Richardson, Marian Mejia Zarate